Próchnica jest zaraźliwa


Największy błąd, jaki popełniamy w kwestii higieny jamy ustnej to ignorowanie objawów oraz rozwijających się procesów chorobowych. Wydaje nam się, że nic wielkiego się nie dzieje, a nawet jeśli realnie jest jakiś problem, to jest on tylko miejscowy. Jest to zupełnie błędne pojęcie, ponieważ próchnica jest chorobą zakaźną.
Zakaźna choroba bakteryjna
Próchnica jest chorobą bakteryjną. Wywołują ją bakterie gromadzące się w ustach, żerujące na resztkach jedzenia, które tam pozostają. Bakterie w jamie ustnej mnożą się tym szybciej, im więcej Pijemy mleko prosto z kartonu? Ślina trafia z bakteriami do mleka. Całujemy zonę przed wyjściem do pracy? Fundujemy jej bakterie na cały dzień, nawet jeśli jej zęby są zdrowe.

Zarażamy sami siebie

Każdy stomatolog bemowo powie nam, że próchnica jest bardzo groźna wewnętrznie, ponieważ sprawia, że zdrowe zęby są zarażane przez zęby chore. Wystarczy tylko niewielka podatność, by zęby narażone na działanie ogromnej ilości bakterii same stały się ich siedliskiem. Efektem tego jest oczywiście rozprzestrzenianie się choroby.
Opisywane zjawisko jest szczególnie groźne w przypadku małych dzieci, które mają dopiero zęby mleczne. Są one szalenie podatne na próchnicę, a ze względu na brak korzenia bakterie dostają się bezpośrednio pod zęby. Efektem tego jest zarażanie próchnicą dziąseł i zębów stałych, zanim te będą w ogóle miały szanse się wydostać na powierzchnię. Rodzice są tego nieświadomi, ale próchnica to najczęstszy powód występowania patologicznego rozwoju uzębienia i wad zgryzu. Brak reakcji na wczesnym etapie to konieczność radzenia sobie z chorobami zębów przez kolejne dziesięciolecia. Nie skazujmy na to dzieci.


Kategoria: Zdrowie

Możliwość komentowania została wyłączona.